Megawakacje Blog


Gdy sport i gaming idą w parze... Kilka słów o koloniach komputerowych

Gdy sport i gaming idą w parze... Kilka słów o koloniach komputerowych - Megawakacje
Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka to temat budzący kontrowersje. Warto jednak wiedzieć, że tak, jak w przypadku innych mediów (filmów, książek, muzyki), tak samo gry mogą oddziaływać na nas pozytywnie lub negatywnie. Wszystko zależy od wieku dziecka, częstotliwości i motywacji do grania, a także kilku innych czynników. Czy jeżeli maluch lub nastolatek nie wykazuje objawów uzależnienia, faktycznie jest się o co martwić? Wyjaśniamy!

Dzieci a gry komputerowe. Co mówią badania?

Zacznijmy od tego, że wpływ gier na młode osoby nie jest jednoznaczny. Znajdziemy zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje tego zjawiska. Należy pamiętać, że to, w jaki sposób gry wpływają na człowieka, zależy też od jego osobowości czy środowiska, w którym żyje.

Tak samo, jak piosenka czy film, tak i gra może być dla kogoś źródłem ujścia frustracji, złości, lęków. Jednak wbrew powszechnej opinii, badania naukowe wykazują, że w przypadku osób z depresją i ADHD gry mogą działać uspokajająco i redukować zachowania agresywne. Niektóre eksperymenty dowodzą także, że granie zwiększa umiejętności językowe, matematyczne i społeczne (1).

Oczywiście dostępne na rynku tytuły różnią się pod względem treści i rodzaju oferowanej zabawy. Wśród dostępnych gier znajdziemy zręcznościowe, logiczne, przygodowe, strategiczne czy symulacyjne. Wiele z nich może mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, np.: Ważne jest jednak to, aby były dostosowane do wieku!

Podsumowując, według naukowców gry komputerowe nie niosą ze sobą zagrożeń - ale pod warunkiem, że są użytkowane z umiarem i rozsądkiem.

E-sport, gry dla dzieci i młodzieży

Gry są źródłem rozrywki dla dzieci i dorosłych. Z każdym rokiem stają się coraz bardziej realistyczne, co potęguje ich popularność. Intensywny rozwój tej branży sprawia również, że obecnie mamy ogromny wybór tytułów kierowanych do różnych grup wiekowych.

Co więcej, profesjonalny gamer stał się nowym, pełnoprawnym zawodem. Może przybierać formę influencera, który streamuje (czyli relacjonuje swoją grę na żywo), recenzenta gier na YouTube lub najbardziej pożądanej i trudnej do osiągnięcia pozycji: e-sportowca.

Ten ostatni termin odnosi się do e-sportu - dyscypliny polegającej na rywalizacji między zawodnikami lub drużynami w grze. Wśród najpopularniejszych tytułów e-sportowych można wymienić m.in. League of Legends (LoL), Counter-Strike (CS:GO) oraz Fortnite.

Połączenie idealne: kolonie gamingowo-sportowe

Jeśli Twoje dziecko jest pasjonatem gier, ale chciałbyś, aby spędzało więcej czasu aktywnie i na świeżym powietrzu, mamy idealne rozwiązanie.

Obozy gamingowe łączą w sobie: To oferty cieszące się ogromną popularnością wśród młodzieży. Obóz z grami komputerowymi zapewnia bowiem nie tylko świetną zabawę przy ulubionych tytułach, ale też duży wybór rozrywek poza światem wirtualnym.

Daje też możliwość spotkania rówieśników o podobnych zainteresowaniach oraz spróbowania swoich sił w zawodach i rywalizacji z innymi.

(1) https://www.wsb.net.pl/blog-strefa-psychologii-studenci/pozytywny-i-negatywny-wplyw-gier-komputerowych-na-mlodziez/